Kontakt    

Pisza o nasPC Guard zamierza przetrzeć szlaki

16/2/2008 | Gazeta Parkiet

PC Guard jako pierwszy zareagował na zastrzeżenie zarządu giełdy wobec tzw. spółek groszowych. Choć operacja może być skomplikowana, pójście w ślady PC Guard rozważają inne firmy.

7 marca walne zgromadzenie PC Guard ma podjąć uchwałę w sprawie scalenia akcji przez podwyższenie wartości nominalnej. Sto papierów o wartosci nominalnej 1 gr każdy zostanie połączonych w jeden o wartosci nominalnej 1 zł (rok temu był podział walorów1 do100).

Do końca nie wiadomo, jak. To reakcja na zastrzeżenia zarządu Giełdy Papierów Wartościowych wobec tzw. spółek groszowych. W opinii GPW, funkcjonowanie w obrocie akcji, których wartość rynkowa zbliżona jest do wartosci nominalnej liczonej w groszach, jest niekorzystnym zjawiskiem. Rodzi bowiem zagrożenie dla prawidłowości i wiarygodnosci wyceny firm. Problem poruszaliśmy wcześniej w„Parkiecie”.

W piątek papiery PC Guard kosztowały 7 gr. Decyzja spółki będzie pierwszym przypadkiem scalenia akcji w historii GPW. –Prawne uregulowanie tej operacji jest wyjątkowo lakoniczne. To tylko fragment jednego zdania kodeksu spółek handlowych. Możliwość scalania akcji przewidują tez regulacje Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych –mówi Konrad Konarski, partner w kancelarii Baker & McKenzie. –Teoretycznie to dość prosta operacja księgowa, ale jej przeprowadzenie będzie wymagało dużej kreatywności. Przepisy prawa ani regulacje KDPW, nie uregulowały kwestii, co zrobić z akcjonariuszami, którzy posiadają tak mała liczbę walorów, ze po połączeniu przypadałaby im ułamkowa cześć akcji. Nie można zaokrąglać ich udziału w góre, bo taka operacja zmieni ogólna proporcje akcji w spółce i odbędzie się kosztem dużych akcjonariuszy –dodaje.

Z drugiej strony, niektórym akcjonariuszom może zostać „nadwyżką”, np. jeśli akcjonariusz PC Guard będzie miał 103 walory. O szczegółach operacji zarząd PC Guard ma dopiero rozmawiać z KDPW. Watpliwosci budziła również kwestia konieczności przesunięcia kapitału zapasowego na zakładowy, od czego spółka musiałaby zapłacić podatek. –Na szczęście z rozmów z doradcami wynika, ze takiej konieczności nie ma –mówi Dariusz Grześkowiak, prezes PC Guard. W piątek nie uzyskaliśmy od KDPW odpowiedzi na pytanie, jak technicznie wyglądałoby scalanie akcji.

Więcej odwrotnych splitów? – Na 99 proc. pójdziemy w ślady PC Guarda. Wkrótce zbierze się rada nadzorcza – mówi Sławomir Olszewski, członek zarządu Elkopu. Do splitu w tej spółce doszło dwa tygodnie temu. Nominał akcji spadł z 29 do 1 gr. W piatek płacono za nie 5gr. Tymczasem12 marca walne zgromadzenie Atlantisu ma zadecydować o splicie, zbijającym wartość nominalna akcji z 35 do1gr. –Nie zmieniamy decyzji, ale analizujemy sytuacje. Będziemy się jeszcze kontaktować z zarządem giełdy –mówi Mariusz Patrowicz, właściciel 10 proc. walorów Atlantisu i pomysłodawca splitu. Jest on również członkiem rady nadzorczej innej spółki groszowej, FON-u(w piatek akcje kosztowały 5 gr). –Rada zastanawia się, co zrobić –mówi Patrowicz.

Niepokój władz i akcjonariuszy przedsiębiorstw groszowych jest zrozumiały. Kilka dni temu zarząd warszawskiej GPW ostrzegł, ze będzie przenosić ich walory z notowań w systemie ciągłym na fixingi. Ma także rozważyć tez zawieszenie obrotu, jeśli spółki nie doprowadza do poprawy sytuacji. Tu decyzje maja zapaść do końca maja. Do końca półrocza GPW chce otworzyć specjalny segment, obejmujący walory związane zwyklejszym ryzykiem inwestycyjnym. Wszelkie decyzje będą podejmowane indywidualnie.

pytania do... 

Dariusza Grześkowiaka 

Znowu będziemy pionierem

Kierowana przez Pana spółka zwołała na 7 marca nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma przegłosować tzw. odwrotny split. Dlaczego PC Guard zdecydował się na taki krok?

Chcemy wysłać Giełdzie Papierów Wartościowych i Komisji Nadzoru Finansowego jasny sygnał, ze nie zamierzamy iść z nimi na wojnę. Nie chcemy, żeby klasyfikowano nas jako spółkę „śmieciową”, której grozi usuniecie z notowań ciągłych. Wolimy, żeby inwestorzy oceniali nas przez pryzmat naszych osiągnięć operacyjnych, a nie spekulacyjne rozgrywki.

Jak będzie wyglądała cała operacja od strony drobnego udziałowca PC Guard?

Najpierw walne powinno przegłosować odpowiednia uchwalę. Szczegóły dalszych działań musimy jeszcze przedyskutować z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych. Chyba jesteśmy pierwsza spółka giełdowa w Polsce, która przeprowadzi odwrotny split, wiec dla KDPW tez to będzie spore wyzwanie. Prawdopodobnie polegać to będzie na tym, ze wyznaczonego dnia akcjonariusze po prostu znajda na swoich rachunkach „scalone” papiery. Akcje, których nie da się połączyć, bo będzie ich zbyt mało, wykupimy.

Czy PC Guard dysponuje już szacunkami, ile będzie Was kosztowała cała operacja?

Myślę, ze wykupienie „resztówek” nie będzie nas kosztowało więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dziękuje za rozmowę.

 

  Pobierz artykuł

  Dekoniunktura nie oszczędziła firm informatycznych 6/10/2008 | Puls Biznesu
  PC Guard: zamiast scalania handel paczkami 19/8/2008 | Gazeta Parkiet
  Debiut MTS przesuwa się na III kwartał 18/4/2008 | Gazeta Parkiet
  Czterdziesci kroków do scalenia akcji 18/3/2008 | Gazeta Parkiet
  Sprawa "groszówek" powoli zmierza do rozwiązania 27/2/2008 | Gazeta Parkiet
  PC Guard zamierza przetrzeć szlaki 16/2/2008 | Gazeta Parkiet

 

PC GUARD SA. ul. Rózana 63a, 02-569 Warszawa | biuro@pcguard.pl