Kontakt    

Pisza o nasSprawa "groszówek" powoli zmierza do rozwiązania

27/2/2008 | Gazeta Parkiet

Wczoraj przedstawiciele GPW i KDPW oraz PC Guarda rozmawiali, jak rozwiązać sprawę tzw. spółek groszowych. Podobno coś ustalono.

Sprawa tzw. spółek groszowych, która „Parkiet” poruszył jako pierwszy, przyciąga uwagę tych, którzy „lobują się” w inwestowaniu w tego typu papiery. Dla spekulantów kilkunastoprocentowe zmiany kursu wciągu dnia są doskonała okazja do zarobku. Odbywa się to kosztem mniej wprawnych inwestorów, którzy skuszeni perspektywa olbrzymich zysków kupują akcje groszowych spółek.

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych, w porozumieniu z Komisja Nadzoru Finansowego, postanowił ukrócić splity (podziały) akcji, po których wartość nominalna spada do 1 grosza. W kolejnym ruchu spółki często decydują się na emisje idące w setki milionów walorów, oferowanych „po nominale” z zachowaniem prawa poboru. GPW zasygnalizowała, ze może przesunąć tzw. groszowe spółki z systemu notowań ciągłych do fixingu, co skutecznie ukróciłoby spekulacje ich akcjami.

Odpowiedz firm była bardzo szybka. PC Guard już na 7 marca zaplanował walne zgromadzenie, które miało zająć się tematem scalenia papierów. Akcjonariusze mieli zdecydować, ze każde sto papierów informatycznej spółki o wartosci nominalnej 1 gr każdy zostanie połączonych w jeden o wartosci nominalnej 1 zł. Rok wcześniej poznańska firma podzieliła walory w stosunku 1 do 100. Marcowe posiedzenie udziałowców zostało jednak przełożone, bo nie wiadomo było, jak ma wyglądać cała operacja scalania papierów. Sprawa miała być wyjaśniona na wczorajszym spotkaniu przedstawicieli GPW iKDPW, na które zostali również zaproszeni reprezentanci PC Guarda. Niestety, mimo ze temat interesuje bardzo wielu inwestorów (spółkami groszowymi handlują głównie gracze indywidualni), uczestnicy spotkanie nie chcieli podzielić się z rynkiem informacjami.

–Nie byliśmy organizatorem, ale jedynie gościem spotkania, dlatego nie będziemy komentować jego wyników –powiedziała „Parkietowi” Anita Słotwińska z biura prasowego KDPW. Nie uzyskaliśmy również komentarza po spotkaniu zarówno ze strony GPW, jak i PC Guard. Z naszych informacji wynika jednak, ze stronom udało się rozwiązać większość spornych kwestii. Głównym problemem było to, co zrobić z „resztówkami”, które pojawiłyby się w momencie łączenia akcji (nie każdy inwestor dysponuje „okrągłymi” pakietami). Przedstawiciele PC Guarda już wcześniej deklarowali, ze są gotowi odkupić papiery, których nie da się scalić. Szacowali, ze będzie to kosztowało firmę nie więcej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie wiadomo, czy przedstawiciele GPW i KDPW zaaprobowali ten pomysł.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników spotkania. Wszystko zmierza w dobrym kierunku. Uważamy, ze sprawę spółek „groszowych” uda się rozwiązać w sposób, który zadowoli wszystkich uczestników rynku – powiedziała nam osoba, która znała przebieg wtorkowych rozmów.

 

  Pobierz artykuł

  Dekoniunktura nie oszczędziła firm informatycznych 6/10/2008 | Puls Biznesu
  PC Guard: zamiast scalania handel paczkami 19/8/2008 | Gazeta Parkiet
  Debiut MTS przesuwa się na III kwartał 18/4/2008 | Gazeta Parkiet
  Czterdziesci kroków do scalenia akcji 18/3/2008 | Gazeta Parkiet
  Sprawa "groszówek" powoli zmierza do rozwiązania 27/2/2008 | Gazeta Parkiet
  PC Guard zamierza przetrzeć szlaki 16/2/2008 | Gazeta Parkiet

 

PC GUARD SA. ul. Rózana 63a, 02-569 Warszawa | biuro@pcguard.pl