Kontakt    

Pisza o nasPC Guard: zamiast scalania handel paczkami

19/8/2008 | Gazeta Parkiet

Informatyczna firma twierdzi, że nie może scalić akcji według scenariusza KDPW. Ma jednak wtasny pomysł na rozwiązanie „problemu groszowego"

Producent oprogramowania był pierwszą spółką, która zapowiedziała scalenie akcji w odpowiedzi na zastrzeżenia Komisji Nadzoru Finansowego i Giełdy Papierów Wartościowych wobec handlu akcjami groszowymi. Już w lutym zwołał w tej sprawie NWZA, ale okazało się, że nie ma przepisów umożliwiających przeprowadzenie operacji. W marcu firma informowała o opracowaniu 40-punktowcj procedury, którą miała konsultować z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych i GPW. Od tamtej pory sprawa ucichła. Wczoraj napisaliśmy, że KDPW opracowała przepisy już w czerwcu, a scalenia akcji dokonał na razie tylko niepubliczny Centrozap.

Problem ze statutem
- Wcale nie zarzuciliśmy prac nad doprowadzeniem do stanu, który oddaliłby od nas „gniew" giełdy - mówi Dariusz Grześkowiak, prezes PC Guard, nawiązując do uchwały GPW o Liście Alertów. Od października będą tam trafiać firmy, których średni kurs we wrześniu będzie niższy niż 50 gr.

- Koncepcja KDPW jest oparta na przymusowym wykupie i umorzeniu resztówek, ale to nie jest takie proste - twierdzi Grześkowiak. Jeśli inwestor ma na rachunku 115 akcji, przy scalaniu 100 walorów w jeden nowy zostanie mu nadwyżka 15 akcji. Według koncepcji Krajowego Depozytu, firma nabywa je i umarza.
- Kodeks spółek handlowych stanowi, że „przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut". Nasz dokument nic przewiduje sytuacji związanej z reverse Splitem - tłumaczy Grześkowiak. Informatyczna firma wolałaby uniknąć mnożenia sytuacji, w której inwestorów „zmuszałoby się" do oddawania akcji.

Rozwiązaniem są paczki
Jaki pomysł na rozwiązanie „problemu akcji groszowych" ma więc PC Guard?
- Wystarczy, że walory będą notowane w tzw. paczkach - mówi Grześkowiak. PC Guard chciał scalić 100 walorów o wartości nominalnej 1 gr w jeden walor o nominale 1 zł. Wczoraj kurs wynosił 4gr. Jeśli najmniejszą jednostką transakcyjną byłaby paczka 100 walorów, wartość instrumentu wynosiłaby 4 zł, powyżej „zakazanego" poziomu 50 groszy. Przed połączeniem akcji w paczki inwestorzy dostaliby czas na uporządkowanie portfeli, by w ogóle uniknąć problemu resztówek. Jeśli jednak inwestorowi zostałyby papiery niedające połączyć się w paczkę, mógłby się on zgłosić do PC Guard z prośbą o ich odkupienie - na to statut firmy pozwala.  Dekoniunktura nie oszczędziła firm informatycznych 6/10/2008 | Puls Biznesu
  PC Guard: zamiast scalania handel paczkami 19/8/2008 | Gazeta Parkiet
  Debiut MTS przesuwa się na III kwartał 18/4/2008 | Gazeta Parkiet
  Czterdziesci kroków do scalenia akcji 18/3/2008 | Gazeta Parkiet
  Sprawa "groszówek" powoli zmierza do rozwiązania 27/2/2008 | Gazeta Parkiet
  PC Guard zamierza przetrzeć szlaki 16/2/2008 | Gazeta Parkiet

 

PC GUARD SA. ul. Rózana 63a, 02-569 Warszawa | biuro@pcguard.pl